Wednesday, 12 December 2012
Contoh Rancangan Harian Matematik Tahun 2(Jisim))
ynita780@gmail.com
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran :Matematik
Tarikh/ Hari :
06.11. 2012 ( Selasa )
Masa :
8.00pagi – 8.30 pagi
Kelas : 2
Arif
BilanganMurid : 21
orang
Kehadiran : 19/21
orang
Tajuk :
Jisim
Sub Tajuk : 11.2 Menimbang
dalam unit gram dan kilogram
Masa : 30 minit
Standard Kandungan :
Menimbangdanmerekodkanobjek yang
jisimnyadalam
a) Gram b) kilogram
ObjektifPembelajaran :
Di akhir pelajaran diharapkan murid berkebolehan :
Domain Kognitif :
1. 1.
Melengkapkan jadual bagi jisim yang betul.
2. 2.
Memadankan barang-barang dengan jisim yang betul.
Domain Afektif :
1. 1.
Menyatakan
rasa bersyukur diberikan anggota untuk merasa dan memegang barang yang
disediakan menggunakan anggota badan yang sempurna.
2. 2.
Menjalinkan semangat kerjasama semasa menjalankan
aktiviti kumpulan
Domain
Psikomotor :
1. 1
Menulis jisim dengan tepat
2. 2
Mengerakkan anggota/pancaindera badan memerhatikan
bungkusan barang.
PengisianKurikulum :
i. i.
Nilai Murni :
Kesyukuran dan kerjasama
ii. ii.
Ilmu :
Pendidikan Moral dan Dunia Sains.
iii. iii.
EMK :
TMK Kreativiti dan Inovatif.
BBM :kad gambar, kad
perkataan,beras,gula,kacang,keropok,agar-
agar,tepung,kad
jadual,alat penimbang dalam
gram dan
kilogram , lembaran kerja
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
AKTIVITI GURU
|
AKTIVITI MURID
|
|||
Fasa Persediaan
( 5 minit)
|
Mencari jisim pada barang yang disediakan
|
- Guru mencari maklumat yang terdapat pada
bungkusan barang-barang
- Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini, iaitu
jisim
- Guru menerangkan bahawa setiap barangan ada berat,label dan bungkusan
tertentu tertentu yang bertujuan untuk membezakan jenis barangan.
- Guru menggabungjalin
dengan nilai murni dan penyerapan mata pelajaran Sains tetntang rasa
gula(manis),masin(keropok)
|
- Murid mencari maklumat dengan bimbingan guru.
- Murid cuba memahami makna jisim.
-Murid
menyatakan jisim adalah berat sesuatu barangan iaitu gram dan kilogram
·
Gram untuk barangan
yang kecil/ringan
·
Kilogram untuk barangan
yan berat/besar
-Murid
menyebut rasa bagi barang yang disediakan:manis,pedas,ranggup
|
KBT :
Mengenalpasti
BBM : bungkusan agar-agar,bungkusan tepung,
Bungkusan
keropok,bungkusan serbuk kari ,kad perkataan.
EMK : Kreatif & inovatif
Nilai : Bersyukur
|
Fasa Imaginasi
( 5 minit)
|
Mengenal/
mengelaskan barangan yang mengandungi jisim
|
-Guru membahagikan kelas kepada 5 kumpulan(satu
kumpulan ada 4 atau 5 orang).
- Guru membekalkan setiap kumpulan dengan kad
gambar dan borang jadual penyenaraian barang yang
mengandungi jisim gram atau kilogram.
|
-
Murid berbincang dalam kumpulan untuk memilih barangan yang terdapat jisim
dalam gram atau kilogram oleh guru.
-
Setiap kumpulan yang bersaing untuk segera menyiapkan tugasan.
|
BBM : Kad perkataan,kad bergambar,borang senarai
barangan gram /kilogram
KBT :
Mengenal pasti.
Nilai :
Kerjasama dan tolak ansur.
|
Fasa Perkembangan
(10 minit)
|
Menimbang barang yang dibungkus(secara
berkumpulan)
|
-Guru menerangkan bahawa murid perlu bergerak
secara berkumpulan ke stesen yang disediakan:
·
Stesen A
·
Stesen B
·
Stesen C
·
Stesen D
- Guru membimbing murid menimbang barang yang
disediakan
|
-Murid
dibahagikan kepada 5 kumpulan.
-Murid
menjalankan aktiviti menimbang barang-barang mengikut giliran(satu stesen
murid diberi masa 1 minit)
-Murid
dikehendaki menimbang barangan dan melengkapkan jadual yang dibekalkan.
|
BBM : alat penimbang dalam gram dan
kilogram,borang jadual,bungkusan tepung,bungkusan beras,bungkusan kacang ,
bungkusan gula dan kad perkataan
|
FasaTindakan
( 10 minit )
|
Menjawab soalan lembaran kerja(secara individu)
|
- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua
murid.
- Guru menerangkan cara menjawab soalan.
|
- Murid mendengar penerangan guru.
-Murid menjawab soalan secara individu.
-Murid membentang/menyatakan jawapan yang dijawab.
|
KBT :
Membuat keputusan.
BBM :
Lembaran kerja
|